Europejskie cele młodzieżowe są rezultatem szóstego cyklu Unijnego Dialogu Młodzieżowego (usystematyzowanego dialogu z młodzieżą, decydentami, badaczami i innymi interesariuszami) zatytułowanego “Młodzież w Europie: co dalej?”. Celem tego cyklu było zebranie opinii młodych osób i wniesienie wspólnego wkładu w formułowanie strategii UE na rzecz młodzieży na lata 2019 – 2027.
Zwiększenie wśród młodzieży poczucia przynależności do projektu europejskiego oraz budowanie mostów między UE a młodzieżą w celu odzyskania zaufania i zwiększenia uczestnictwa młodych osób.
Zapewnienie równości wszystkich płci oraz podejść uwzględniających aspekt płci we wszystkich sferach życia młodych osób.
Umożliwianie i zapewnienie włączenia społecznego wszystkich młodych ludzi.
Zapewnienie młodym osobom lepszego dostępu do wiarygodnych informacji oraz wspieranie ich zdolności do krytycznej oceny informacji i angażowanie ich w partycypacyjny i konstruktywny dialog.
Zapewnienie lepszego dobrostanu psychicznego i położenie kresu stygmatyzacji z uwagi na problemy dotyczące zdrowia psychicznego, a tym samym propagowanie włączenia społecznego wszystkich młodych osób.
Stworzenie warunków umożliwiających młodym osobom wykorzystanie potencjału na obszarach wiejskich.
Zagwarantowanie dostępnego rynku pracy zapewniającego możliwości prowadzące do dobrej jakości miejsc pracy dla młodzieży.
Zintegrowanie i usprawnienie różnych form uczenia się, a przez to wyposażenie młodych osób w sposób umożliwiający stawienie czoła nieustannie zmieniającym się warunkom życia w XXI w.
Wzmocnienie uczestnictwa młodych osób w życiu demokratycznym i ich autonomii, a także zapewnienie specjalnej przestrzeni dla młodzieży we wszystkich dziedzinach życia społecznego.
Zbudowanie społeczeństwa, w którym wszystkie młode osoby aktywnie działają na rzecz środowiska, są wyedukowane w tej dziedzinie i zdolne dokonywać zmian w swoim codziennym życiu.
Zapewnienie równego dostępu wszystkich młodych osób do organizacji młodzieżowych i europejskich programów na rzecz młodzieży i budowanie w ten sposób społeczeństwa opartego na europejskich wartościach i tożsamości europejskiej.